Günümüz Ashihara Karate Organizasyonları

Bir karate stil genellikle çalışılan kata türüne göre tanımlanır. Eğer Kyokushin kata çalışıyorsanız Kyokushin stilini çalışıyorsunuzdur,  örneğe devam edecek olursak Goju-Ryu Kata çalışıyorsanız, Goju-Ryu stilini yapıyorsunuzdur.

Stil sorunu yanı sıra, bu stiller çeşitli organizasyonlarca düzenlenmektedir. Şu çok iyi bilinmektedir ki birçok farklı Kyukushin ve Goju-Ryu organizasyonu (kuruluşu) vardır. Bu aynı zamanda Shotokan, Wado-Ryu, Shito-Ryu ve diğer tüm büyük ve iyi bilinen karate stilleri için de geçerlidir.

Bu organizasyonların/kurumların her biri var oldukları/ortaya çıktıkları çizgide ilerliyorlar ve bu kurumlarının işleyişinde takip ettikleri belirli özellikler var. Bu durum Ashihara Karate için de geçerli.

Aşağıda Ashihara Katalarını öğreten mevcut uluslararası organizasyonlardan birkaçı listelenmiştir:

 • Enshin Karate – Denver, ABD
 • Josui International Karate Organization – Matsuyama, Japonya
 • Ashihara International Karate Organization (AIKO) – Zuidlaren, Hollanda
 • International Ashihara Karate Association (IAKA) – St. Petersburg, Rusya
 • Ashihara Karate International (AKI) – Cape Town, Güney Afrika
 • Ashihara BudoKai – Moskova, Rusya
 • New International Karate Organization (NIKO) – Matsuyama, Japonya
 • TSG – Ashihara International Karate – İsveç
 • Ashihara Karate Fudoshinryu – Singapur

Ashihara Karate ile ilgilenen daha birçok organizasyon olabilir. Okuyucuların bu nedenle sabaki@sabaki.dk mail adresine bilgilendirme maili atmaları çok iyi olur.

Ben en çok merkezi Japonya Matsuyama’da bulunan Kancho Hiroshi Harada tarafından yönetilen Josui Uluslararası Karate ile ilgiliyim. Kancho Harada, Kancho Ashihara’nın son zamanlarında 1987 – 1991 yılları arasında Matsuyama’da bulunan NIKO’nun Ana merkezinde eğitmen olarak görev alıyordu. Kancho Ashihara’nın ölümcül ALS hastalığı ilerledikçe, Kancho Harada 1992 yılında Ana merkezin hem yurtiçi hem de yurtdışı şubeleri arsındaki tüm yazışmalarından ve tüm NIKO lardan sorumlu baş eğitmenliğe yükseltildi. 1995 yılında Kancho Ashihara Hideyuki’nin ölümü ile Kancho Harada organizasyonun devamı ve yeni bir zamana geçiş için tüm pratik detayları halletti. Kancho Harada aynı zamanda Kancho Ashihara’nın “yaşamın kelimesi” isimli biyografisini yazdı ve NIKO’da 3 yıl daha baş eğitmenliğe devam etti. Kancho Ashihara’nın gelecek için planladığı vizyon yeni durumlara pek uymadığı giderek netleşmişti, Kancho Harada 1998 yılında NIKO’dan ayrılır ve kendi organizasyonu Josui’i oluşturur.

Kancho Ashihara’nın ilhamı ve Kancho Harada’nın vizyonu ve yorulmak bilmeyen işgücü kombinasyonun çok iyi olduğu kanıtlanmıştır. Sadece Matsuyama bölgesinde, Josui şu an 22 dojo çalıştırmakta. Japonyanın diğer bölgelerine genişlemiş durumdalar ve son birkaç yıldır uluslararası boyuta geldiler.

Josui Uluslararası Karate Organizasyonunun değerli niteliklerinden bazıları:

 1. Goshin, Buki ve Enshin gibi gelişmiş Ashihara Katalarının sağlam bilgisi
 2. Kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, kayıt ücreti ya da yıllık ücret gibi şeyler yoktur.
 3. Josui tüm üyelerinin Japonya’daki turnuvaya girmelerini sağlar. Bu pek çok iddialı sporcunun rüyasıdır.
 4. Kancho Harada İngilizce konuşur ve yazar. Tüm sorulara hızlıca cevap verilecektir.
 5. Josui lideri Kancho Harada sakin ve sağlıklı bir aile hayatı sürmektedir, bu genç yeteneklere iyi bir rol modeli görevi görür.

Kancho Hiroshi Harada’ya bu adresten ulaşabilirsiniz: hiryu@cnc.e-catv.ne.jp

OSU, Shihan Jens Bjerrekaer, Viborg Karate School, Danimarka